V polovině října tohoto roku přijedou do Prahy na pozvání Neurologické kliniky FN Motol celosvětově uznávaní odborníci na užití ketogenní diety coby léčebné terapie pro pacienty s farmakorezistentní epilepsií. Jejich vystoupení v České republice je zcela mimořádné a je možné především díky návaznosti na jejich účast na mezinárodní konferenci „Global Symposium on Dietary Therapies for Epilepsy and Other Neurological Disorders“ pořádané 9.-11. října v anglickém Liverpoolu. Pražský seminář tak povede světová špička v této terapii pan Eric H. Kossoff, M.D., Assistant Professor, Neurology and Pediatrics, Johns Hopkins Children’s Center z Baltimoru. Spolu s ním vystoupí a problematice dospělých se bude věnovat paní Mackenzie Carpenter Cervenka, M.D., Director, Adult Epilepsy Diet Center, Assistant Professor of Neurology, Johns Hopkins Hospital. Zdravotním a dietním sestrám své vědomosti předá paní Bobbie J. Henry, R.D., Adult Dietician, Johns Hopkins Hospital.
Seminář, který přiblíží užití ketogenní diety a modifikované Atkinsonovy diety si pod svoji záštitu vzal jak rektor Univerzity Karlovy Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, tak ředitel FN Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA i děkan II. lékařské fakulty UK Prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc. Následující den určený veřejnosti, který bude probíhat v Senátu Parlamentu ČR, zaštítila místopředsedkyně Senátu ČR paní Mgr. Miluše Horská.
Seminář je určen jak samotným lékařům, kteří tuto metodu léčby již užívají nebo o jejím užití uvažují, tak i dietologům a dietním sestrám, kteří mají na uplatnění a samotný výsledek léčby touto metodou klíčový podíl. Metoda ketogenní diety totiž vyžaduje spolupráci celého týmu pečujícího o pacienta. Musí dojít k souhře lékaře, dietní sestry a rodiče i samotného pacienta. Odborný program pro lékařskou veřejnost (13. října).
Princip ketogenní diety navazuje na prapůvodní způsob léčby epilepsie před objevením antiepileptik, tedy na jednoduché „hladovění“, neboť ve svém principu navozuje v těle obdobné procesy, jaké v těle při hladovění vznikají. Nedostává-li tělo prakticky žádné sacharidy (a rovněž počet bílkovin je zcela minimální), musí tělo pro získání energie a tím i pro výživu neuronů začít spalovat tuky, při kterémžto procesu vznikají ketolátky. Strava tak mění celé vnitřní prostředí, a i když způsob fungování ketolátek není zcela objasněn, předpokládá se, že jsou to změny v produkci neurotransmitentů, neuromodulátorů či změny synaptické transmise a další, které vedou k redukci epileptických záchvatů. Veškeré přijímané živiny jsou proto velice přesně kalkulovány, pro klasickou ketogenní dietu pak nejčastěji v poměru 4:1 (tuky vůči bílkovinám a sacharidům dohromady). Modifikovaná Atkinsonova dieta pak tento poměr uvolňuje a zmírňuje i další restrikce, které s sebou nese klasická ketogenní dieta, jako je omezený přísun kalorií i samotných tekutin. Omezení sacharidů ale musí být striktně dodržováno stejně jako výrazná převaha tuků.
I když je tato metoda léčby známa již mnoho let, není lékaři příliš často aplikována. Tento seminář by měl napomoci rozšířit povědomí odborné veřejnosti a rozborem zcela konkrétních kazuistik pak ukázat její užití a efekt tak, aby se všechny strany týmu zbavily obav z její aplikace a současně, aby získaly dostatek podkladů pro její větší rozšíření.
Registrace pro zájemce z řad laické veřejnosti o přednášku v Senátu ČR je ZDE.
Partnerem semináře je